img

Boże Narodzenie na świecie


Boże Narodzenie na świecie. Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt katolickich. Obchodzą je chrześcijanie na całym świecie, ale poszczególne kraje mają swoje własne tradycje. Europa. Przykładem jest Wielka Brytania, gdzie nie ma wieczerzy wigilijnej. Najważniejszy jest pierwszy dzień Świąt, kiedy odbywa się wielki wspólny rodzinny obiad.

W domach stawia się choinkę a u sufitu zawiesza jemiołę. We Francji panuje wiara, że w Bożonarodzeniową Noc malutki Jezus przynosi prezenty i wkłada je do zostawionych koło komina, przez który wchodzi, butów. Wigilię rozpoczyna się po Pasterce a potrawami są: indyk nadziewany kasztanami, ostrygi, zimne potrawy i tort.

Podobnie, jak w Wielkiej Brytanii najważniejszy jest rodzinny obiad w pierwszy dzień Świąt. W Szwecji Święta nazywane są Jul. W Wigilię spożywa się słodki domowej roboty chleb z imbirem moczony w wodzie, w której wcześniej gotowano mięso. Jest też choinka i prezenty przynoszone przez krasnoludki.

Norwegowie wierzą, że to ich ojczyzna jest krajem Bożego Narodzenia i tam mieszka Św. Mikołaj. Święta rozpoczyna się 21 grudnia. W Wigilię po nabożeństwie rodziny zbierają się na wspólnej wieczerzy, której głównym daniem jest owsianka z migdałem. Ten, komu się trafi, otrzymuje prezent.

Podaje się też żeberka ze świni i gotowane mięso owcze lub danie przygotowane z solonej i gotowanej ryby z boczkiem. W Austrii przygotowania do Świąt trwają miesiąc. W domach zawiesza się zielone gałązki przystrojone fioletowymi wstążkami i 4 świeczkami. W Wigilię dźwięk dzwoneczka oznajmia, że czas rozpocząć wieczerzę, po której daje się prezenty.